o-kofa-652.jpg

Wszystko o kołkach i wkrętach do styropianu

Styropian jest niezwykle kruchym i delikatnym materiałem, a jego niewłaściwy montaż może wpływać zarówno na estetykę budynku, ale także na jego energooszczędność.

Z tego względu bardzo ważnym elementem, jest wybór odpowiednich kołków umożliwiających prawidłowy montaż, do których zalicza się wkręty i kołki ślimakowe, mogące utrzymać obciążenie nawet do 15 kg na jeden punkt mocowania styropianu. Kołki i wkręty do styropianu przeważnie mają długość 10 cm oraz bardzo szeroki kołnierz, umieszczony na końcu kołka, którego zadaniem jest dociskanie swoją dużą powierzchnią, do ściany elewacji, mocowanego styropianu, unikając ryzyka jego uszkodzenia.

Jak należy odpowiednio zamocować kołek do styropianu?
Wbrew pozorom, montaż kołków ślimakowych do powierzchni styropianu nie należy do skomplikowanych czynności. Należy wyznaczyć miejsce mocowania, w którym poprzez warstwę zewnętrzną tynku będzie wbijana końcówka kołka ślimakowego, a następnie poprzez odpowiednio wybraną końcówkę – gniazdo TX lub HEX, dokręca się go do momentu, w którym będzie od zlicowany wraz z warstwą zewnętrzną elewacji budynku. Należy pamiętać, że cienka warstwa tynku służy w tym przypadku jako dodatkowa stabilizacja kołka, a także zapobiega wielu pęknięciom w strukturze styropianu. Ponadto, po dokręceniu kołka, należy zamocować wybrany element za pomocą odpowiednio dobranego wkręta. Kołki i wkręty można mocować bezpośrednio na styropianie mocowanym do ściany zewnętrznej elewacji lub wykorzystywać je do specjalnej siatki, aby ułatwić sobie późniejsze prace związane z tynkowaniem.

Kołki i wkręty do styropianu sprawdzają się przy montażu wielu lekkich elementów na elewacji zewnętrznej. Wśród nich możemy wymienić różnego rodzaju oświetlenie zewnętrzne takie jak np. kinkiety, tabliczki informacyjne lub z numerem domu czy budynku, skrzynki na listy, kamery, włączniki elektryczne lub czujniki ruchu i alarmy.

Wybierając podczas zakupów wkręty oraz kołki do styropianu, zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na informacje dotyczące parametrów, podanych przez producentów.

Leave a Reply